وبلاگ

Blog

۵ نکته‌ی طلایی از UX در طراحی وبسایت کاربرپسند

طراحی وبسایت کاربرپسند، حرفه‌ای و جذاب به عوامل متعددی از قبیل؛ رابط کاربری، کیفیت پیاده‌سازی (PSD to HTML)، تجربه‌ی کاربری، موشن‌ها، جانمایی اِلمان‌ها و … بستگی دارد. در این میان اما؛ از تجربه‌ی کاربری (User Experience) به عنوان حلقه‌ی مفقوده طراحی وبسایت یاد می‌شود. حتی اگر وبسایت با ظاهری چشم‌نوازی داشته باشیم؛ اما منطبق بر اصول تجربه‌ی کاربری نباشد و از تسهیل در ارائه‌ی محتوا عاجز بوده و کاربران آن موفق نشوند به سادگی در صفحات سایت گردش کرده و محتوای دلخواه‌شان را بیابند محکوم به شکست است.

در این مطلب تصمیم داریم تا با معرفی و مرور ۵ نکته‌ی طلایی از اصول تجربه‌ی کاربری به شما برای طراحی وبسایتی کاربر پسند کمک کنیم.

۵ نکته‌ی طلایی منطبق با UX در طراحی وبسایت کاربرپسند

نکته‌ی اول: تسهیل در گردش کاربران

یکی از اجزای کلیدی هر وبسایتی؛ منوی ناوبری آن است. این منو می‌بایست مشخص، ساده و قابل فهم باشد و کاربران به‌واسطه‌ی آن قادر باشند تا در اسرع وقت به اطلاعات دلخواه‌شان دسترسی پیدا کنند. به بیانی ساده‌تر می‌بایست از درج نام‌های نامأنوس و سنگین در عناوین منو و درج لینک‌های غیرضروری (فرعی) در منوی ناوبری خودداری کنید. بهتر است در چینش اجزای منو به‌گونه‌ای عمل کنید که منوهای کاربردی و برگه‌های مهم در لایه‌ی اول منو قرار گیرند. همچنین افزودن بخش جستجو به منوی ناوبری؛ از دیگر راهکارهای مفید برای بهبود UX و تسهیل گردش کاربران است.

نکته‌ی دوم: طراحی سایت واکنشگرا (Responsive Web Design)

با توسعه‌ی تلفن‌های هوشمند و اینترنت‌های همراه، امروزه بخش قابل توجهی از کاربران وب‌سایت‌ها افرادی هستند که با استفاده از دیوایس‌هایی نظیر تبلت و موبایل به وبگردی می‌پردازند. همین موضوع سبب شده تا طراحی وبسایت‌های واکنشگرا تبدیل به یک ضرورت شود. این ضرورت ایجاب می‌کند در طراحی وبسایت باید به‌گونه‌ای عمل شود که خروجی کاملاً صحیح، اصولی و متناسبی در تلفن‌های همراه به نمایش درآید. مقصود از خروجی اصولی و صحیح؛ این است که نسخه‌ای کاملا بهینه از لحاظ ابعاد دکمه‌ها، سایز متون و … برای کاربران تلفن‌های هوشمند تهیه شود تا بدون هیچ دردسری قادر به مطالعه‌ی مطالب و گردش در وبسایت باشند.

نکته‌ی سوم: بهینه‌سازی سرعت لود

برطبق آمار گفته می‌شود که بیش از ۴۰٪ کاربران پس از ۵ ثانیه انتظار برای لود وبسایت؛ از آن خارج می‌شوند. اگر در طراحی وب؛ بطور غیرحرفه‌ای عمل کنیم و فایل‌های خارجی متعددی (نظیر: تصویر، ویدئو، فایل‌های متعدد استایل، جاوا اسکریپت و …) در وبسایت استفاده کنیم سبب می‌شود تا حجم صفحه‌ی ما بالا رفته و بارگذاری آن به کندی صورت پذیرد. برای رفع این مشکل می‌بایست نقاط ضعف مؤثر در کندی وبسایت را از طریق GTMetrix.com شناسایی کرده و نسبت به رفع آن‌ها اقدام کنید. بطور کلی با بهینه‌سازی تصاویر، Minify کردن استایل‌ها و اسکریپت‌ها و کاهش ریکوئست‌ها سرعت لود وبسایت بهبود می‌یابد.

نکته‌ی چهارم: تایپوگرافی و خوانایی متون

تایپوگرافی‌های جذاب، چشم‌نواز و خوانا از عوامل بهبود تجربه‌ی کاربری وبسایت‌ها بشمار می‌روند. بخش قابل توجهی از کاربران علاقه‌ای به مطالعه‌ی دقیق و جزء به جزء یک صفحه نداشته و با اسکرول در آن و نگاه به سرفصل‌ها و برخی خطوط به دنبال محتوای موردنظرشان می‌گردند. برای بهبود تایپوگرافی و افزایش خوانایی؛ می‌بایست به موارد زیر توجه کنیم:

  • سایز استاندارد و مناسب برای عناوین و توضیحات
  • رعایت فاصله‌ی مناسب بین خطوط و پارگراف‌ها
  • تقسیم متن مقالات به چند پاراگراف و استفاده از زیرعنوان
  • استفاده از تصاویر، اینفوگرافی، جداول اطلاعات، نمودار و …
  • استفاده از لیست‌ها برای تفکیک محتوا و ارائه‌ی بهتر اطلاعات
  • رنگ‌بندی حرفه‌ای و چشم‌نواز عناوین و متن‌ها (هماهنگی با رنگ پس زمینه)

نکته‌ی پنجم: رنگ‌بندی و هویت بصری

یکی از عوامل چشم‌نواز کردن رابط کاربری وبسایت؛ رنگ‌های به‌کار رفته در آن هستند. هرگاه صحبت از رنگ‌بندی در طراحی سایت می‌شود شما می‌بایست حداقل ۲ و حداکثر ۵ رنگ برای استفاده در طراحی وبسایت انتخاب کنید. این رنگ‌ها باید هم‌خانواده و سازگار باشند و هارمونی مناسبی در وبسایت برقرار سازند. با استفاده از رنگ‌بندی حرفه‌ای و ایجاد هویت بصری واحد شما به کاربران‌تان اجازه می‌دهید که بهتر اجزای مختلف سایت شما را درک کرده و حتی آن را به خوبی در خاطر بسپارند.

جمع بندی

فرآیند تجربه‌ی کاربری (User Experience) پس از اتمام طراحی وبسایت شروع نمی‌شود؛ بلکه می‌بایست نکات مربوط به این حوزه همواره مدنظر طراحان وب باشد و در هر مرحله به‌گونه‌ای عمل شود که راحتی، کاربردپذیری و سهولت دسترسی کاربران رعایت شود. این نکته را مدنظر داشته باشید که در وبسایت تنها زیبایی رابط کابری آن مطرح نیست؛ بلکه طراحی کاربرپسند و کارایی مناسب وبسایت عامل مهم حفظ، ماندگاری و وفادارسازی مخاطبین به‌شمار می‌رود.

13 ژانویه 2018
(2 رأی, امتیاز: 4,00 از 5)
Loading...