وبلاگ

Blog

۹ راهکار بهبود بهینه‌سازی داخلی (On-Page SEO)

پیش از این در مطلب “آشنایی با سئو (SEO)، اهداف و ضرورت‌های آن” به بررسی مفاهیم اساسی پیرامون فرآیند بهینه‌سازی و سئو پرداختیم و بیان کردیم که موتورهای جستجوگر برای رتبه‌بندی و نمایش وبسایت‌ها در صفحات SERP عوامل متعددی را لحاظ می‌کنند که این عوامل در دو دسته‌ی کلی سئوی داخلی و سئوی خارجی قرار می‌گیرند. در این مطلب قصد داریم به بررسی و آشنایی با مفهوم “بهینه‌سازی داخلی” و راهکارهای بهبود آن بپردازیم.

سئوی داخلی یا همان On-Page SEO مجموعه‌ای از فرآیندهاست که برای بهبود سئو بر روی سایت انجام می‌شوند و برخی از آن‌ها عبارتند از:

۱. بهینه‌سازی سایت و افزایش سرعت لود

آمارها نشان داده بیش از نیمی از کاربران پس از ۲ ثانیه انتظار برای لود یک وبسایت؛ آن را ترک می‌کنند و موتورهای جستجو در راستای جلب رضایت کاربران‌شان نسبت به این موضوع حساسیت زیادی نشان می‌دهند بطوری که طی روزهای اخیر گوگل رسماً اعلام کرد در الگوریتم‌های جدید نقش سرعت لود و بارگزاری وبسایت‌ها پررنگ‌تر از قبل شده و وبسایت‌های سبک و سریع شانس بیشتری برای دیده شدن دارند.

۲. آدرس‌دهی و ساختار لینک‌ها

در انتخاب آدرس صفحات می‌بایست توجه ویژه‌ای داشت و سعی کرد تا عناوینی جذاب، کاربردی و کوتاه را به عنوان URL صفحات انتخاب کرد. لینک‌های اصولی (به عبارتی سئو شده) لینک‌هایی هستند که شامل کلمات کلیدی بوده و سبب می‌گردند تا ضمن افزایش درک مخاطب از محتوای مطلب مربوطه، موتورهای جستجوگر نیز قادر به پیش‌بینی محتوا باشند.

۳. بهینه‌سازی محتوا

حتماً شما هم جمله‌ی معروف در سئو “محتوا پادشاه است” را شنیده‌اید و نمی‌توان منکر این مسئله شد که یکی از اجزای اساسی هر وبسایتی محتوا بوده و نقش کلیدی در سئو دارد. برای بهبود اثرگذاری محتوا در سئو می‌بایست خود آن‌ها را بهینه‌سازی کنیم! مقصود از بهینه‌سازی محتوا این است که کلمات کلیدی را در بطن محتوا جای داد و محتوای با کیفیت و اختصاصی نوشت. هم‌چنین بهتر است از درج محتوای کوتاه (کمتر از ۳۰۰ کلمه) خودداری کرد و محتوایی کامل تهیه و تولید کرد.

۴. کلمات کلیدی و کلیدواژه‌ها

در بالاتر و پیرامون بهینه‌سازی محتوا بیان کردیم که بهتر است کلمات کلیدی را در بطن محتوا جای داد؛ اما کلمه‌ی کلیدی مناسب چه ویژگی‌هایی دارد؟! منظور از کلمه‌ی کلیدی؛ کلمه‌ای است که مفهوم، موضوع و محتوای یک صفحه را در یک یا چند کلمه مشخص می‌کند و آن را به مخاطبان و موتورهای جستجو می‌شناساند. بطور مثال کلمه‌ی کلیدی این مطلب که مشغول مطالعه‌ی آن هستید “سئوی داخلی” است. کلمه‌ی کلیدی در متن، برچسب Alt تصاویر، عناوین و … قرار می‌گیرد.

۵. عناوین مطالب و صفحات

عناوین مطالب و صفحات؛ یکی از کلیدی‌ترین و مؤثرترین عناصر دخیل در سئو هستند چرا که اولین مؤلفه‌ای که کاربر در صفحه‌ی نتایج جستجو با آن مواجه می‌شود و در تصمیم‌گیری کاربر مؤثر است؛ همین عناوین صفحات هستند. اگر عنوان به گونه‌ای انتخاب شود که جامعیت کافی داشته و جذاب باشد سبب می‌گردد که توجه کاربران جلب شده و روی آن لینک کلید کنند.

۶. استفاده‌ی صحیح از زیرعنوان‌ها و تگ‌های H

بطور معمول محتوای صفحات وب به چند قسمت قابل تقسیم است و برای ایجاد تمایز میان این بخش‌ها و افزایش خوانایی بهتر است از زیرعنوان‌ها در قالب تگ H استفاده کرد. درج کلمه‌ی کلیدی در زیرعنوان‌ها می‌تواند به بهبود سئوی آن کلمات کمک شایانی کند.

۷. سازگاری با موبایل و طراحی رسپانسیو

برطبق آمار بیش از ۷۰٪ بازدیدهای یک سایت ایرانی؛ بواسطه‌ی تلفن‌های همراه انجام می‌شود و اهمیت سازگاری و نمایش صحیح یک وبسایت در موبایل بر هیچ‌کس پوشیده نیست و از عوامل مهم سئوی داخلی به‌شمار می‌رود.

۸. ایجاد شبکه‌ی لینک داخلی و حفظ کاربر

یکی از عوامل کاربردی در سئوی داخلی؛ حفظ و افزایش نرخ ماندگاری کاربر در یک وبسایت است که بخش قابل توجه آن بواسطه‌ی لینک سازی داخلی و هدایت صحیح کاربر به صفحات مختلف سایت حاصل می‌شود. حتماً فهرست منوهای سایت خود را چک کنید تا لینک‌های اصلی و کاربردی در لایه‌ی اول آن قرار گرفته باشند و سعی کنید با معرفی سایر مطالب، محصولات و خدمات سایت در مکان مناسب کاربر را در سایت حفظ کرده و به این صفحات هدایت کنید.

 

۹. درج تگ Alt برای تصاویر

موتورهای جستجو توانایی پردازش تصویر را دارند اما نمی‌توانند به خوبی منظور شما از درج این تصاویر را متوجه شوند؛ به همین منظور لازم است با درج تگ Alt برای تصاویر وبسایت مفهوم این تصاویر را به موتورهای جستجو معرفی کنید تا توانایی نمایش تصاویر شما در نتایج جستجو را داشته باشند.

20 ژانویه 2018
(1 رأی, امتیاز: 5,00 از 5)
Loading...